Augusztus 1-től komoly változások jönnek a kiskereskedelemben, az árstop megszűnik, de ez a termékkör speciális szabályozás alá esik majd, kiegészítve a kötelező akcióba bevont élelmiszereket. Hogy ez miként néz ki a gyakorlatban, arról Neubauer Katalint, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkárát kérdeztük a Portfolio Checklist című műsorában.
Csütörtökön kiderült, piacgazdasági viszonyok között sosem látott intézkedést hozott a magyar kormány: kötelező akciókat vezetett be a nagyobb kiskereskedelmi láncoknál. A részletszabályok ugyan még kidolgozás alatt állnak, de Gulyás Gergely kancelláriaminiszter több fontos információt is megosztott a tervezett lépéssel kapcsolatban. Pénteken pedig a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és az Agrárminisztérium közös közleményé árult el újabb részleteket.
Az európai kormányok háromféle módon igyekeznek letörni az élelmiszerek árának meredek emelkedését. Ezek közül az árstopokat csak Magyarországon alkalmazzák, és a Bloomberg értékelése szerint ez az intézkedés kifejezetten kontraproduktív, mert hatásaként jócskán megugrottak az élelmiszerárak, és még termékhiány is kialakult. A legtöbb országban adócsökkentésekkel és a kereskedelmi láncokkal való megegyezéssel próbálják csökkenteni az áremelkedés mértékét.
A Reuters beszámolója szerint Luhut Pandjaitan, Indonézia vezető kabinetminisztere nemrégiben bejelentette: országa felfüggesztett néhány pálmaolaj-export engedélyt. A világ egyik legnagyobb termelőjénél az exportengedélyek korlátozására azért volt szükség, mert az ország emelkedő étolajárakkal kénytelen szembenézni.
Nincs kibúvó az árstopszabályok alól, azok betartását a kormány továbbra is elvárja a kereskedőktől - mondta pénteki sajtótájékoztatóján Budapesten a kormányszóvivő.
A brit Tesco bejelentette, hogy az eredetileg év elejéig tartó árbefagyasztást húsvétig kitolja, sőt, több mint ezer termékre terjesztette ki az árstopot – számolnak be a hírről a brit médialapok.
Fennakadt az Aldi egyik pécsi üzlete az árstop betartására irányuló fogyasztóvédelmi ellenőrzésen. A kiskereskedelmi lánc elismerte, hogy tíz forinttal drágábban adta a cukrot, mint a jogszabály előírta, ugyanakkor szerinte nyilvánvalóan adminisztratív tévedés történt - írja a Világgazdaság.
Az agrár- és élelmiszeripari termékek előállítását jelenleg számos tényező nehezíti: az alapanyagok és energiaárak drágulása, az emelkedő bérköltségek mellett az ukrán-háború is jelentős hatással van a termelői árakra, amelyek az Agrárközgazdasági Intézet adatai alapján árnyomás alatt tartják az ársapkás élelmiszereket. A termelői ára azonban tavaly óta nemcsak ezen áruk, illetve alapanyagainak szállt el, hanem az árrobbanás tovább folytatódott a zöldségek és gyümölcsök piacán, és a további nem árstopos termékeket is érinti. Az AKI adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a külpiaci kaliforniai paprika ára egy év alatt 16 százalékkal 1060 forint/kilogrammra emelkedett március elejére. Az importált körték választékában 25 százalékkal emelkedett az Olaszországból származó Bosc kobak/Alexander körte heti átlagára. A belföldi torma ára 10 százalékkal, a gumós zeller ára 9 százalékkal volt magasabb 2022. első kilenc hetében, mint az előző év azonos időszakában.
Az egyik orosz miniszterelnök-helyettes szerint nincs veszélye annak, hogy élelmiszerhiány alakuljon ki vagy szűküljön a választék az országban, egyben óvta a lakosságot attól, hogy tartalékokat halmozzon fel.
Egyetlen hónap alatt 2,1%-kal drágultak az élelmiszerek Magyarországon, az áremelkedés éves üteme pedig a januári 10,1%-ról 11,3%-ra emelkedett. Mindezt úgy, hogy közben több alapvető élelmiszer ára a kormányzati árstop hatására valóban jelentősen esett.
Példátlan intézkedés, egy világos határvonal átlépése, politikai lépés és tanácstalanság – erről számoltak be az alapvető élelmiszereket érintő árstop kapcsán a Portfolio-nak megszólaló, a kereskedelem és az élelmiszeripar területén komoly, több évtizedes tapasztalattal rendelkező vezetők. Jellemző vonás, hogy egyikük sem kívánta vállalni a nevét, mivel a rendelkezést kampánylépésnek tartják, és az általuk képviselt szervezeteket, illetve cégeket nem szeretnék a politikai nyilatkozatok terepén találni. A megszólalásokból látszik, hogy meglehetősen nagy a bizonytalanság még a tapasztalt szereplők körében is. Rövidtávon valószínűleg tényleg a kiskereskedelem veszít a legtöbbet, az előttünk álló hónapokban ugyanakkor az élelmiszeripar várhatóan az egyébként jogos áremelési kísérleteit sem tudja keresztülverni a békeidőben is keményen tárgyaló kiskerláncokon. A lépéssel vélhetően a kisebb boltok járnak rosszabbul, a nagyobbak könnyebben alkalmazkodnak, akik több más termék árát emelhetik meg, hogy elkerüljék a veszteséget. Jellemző vonás, hogy könnyen az olcsóbb import felé fordulhatnak. Az árstop az inflációt nem tudja megállítani, mert a belső kereslet erős, és februárban még több pénz kerül az emberekhez – ami szintén árfelhajtó hatású.
Az alapvető élelmiszerek árának rögzítése is jelzi, hogy a kormány határozottan közbelép, ha elszabadulnak az árak - mondta az agrárminiszter a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában. Nagy István arról is beszélt, hogy az eredetileg tervezett 3 hónapnál tovább is fennmaradhat az intézkedés.
Nem született ilyen döntés, de minden jó gyakorlatot szemmel kísérünk - válaszolta Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón arra a kérdésre, hogy Szerbiához hasonlóan elképzelhető-e az alapvető élelmiszerek árának maximálása.
Világszerte 41 millió embert fenyeget éhínség a különböző fegyveres konfliktusok, a klímaváltozás és a koronavírus járványa következtében - hangsúlyozta az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) pénteken Genfben közzétett jelentésében. Az év elején számuk még 34 millió volt.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerdán juttatja el a 2017-es költségvetés tervezetét a Költségvetési Tanácsnak. Ennek apropóján nyilatkozott az MTI-nek a jövő évi büdzsétervekről és számokról Varga Mihály, aki az adócsökkentés és az otthonteremtés költségvetésének nevezte a jövő évi büdzsét. Bejelentette az áfacsökkentést a baromfi, a tej és a tojás esetében, itt is 5%-os lehet az áfa, mint a sertéshúsnál. Emellett mérséklődik az internethasználat és az éttermi szolgáltatások forgalmi adója is. Az adócsökkentést és kiadásnövelést a kormány a gyorsabb növekedésből származó pluszbevételekből és a hiány megemeléséből (adósság) fedezi. Értelmezésünk szerint a kormány így távolodik a valódi nullás költségvetési egyenleg elérésétől.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az infláció ellen harcolna a kormány.
A 21. század új sikerszakmája.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.